Quantcast
Channel: Kisvállalkozz okosan
Viewing all articles
Browse latest Browse all 15

Amit a munkaszerződésekről tudni kell az új MT hatályba lépése után.

$
0
0

Érkezett hozzám az új MT bevezetése után jó néhány kérdés, amely a munkaszerződésekre vonatkozott. Ezekből mazsolázva összefoglalom mindazokat a tudnivalókat, amelyek talán még nem világosak ezzel kapcsolatban.

1. Kell-e módosítani a munkaszerződéseket az új MT bevezetése miatt?

Csak az új törvény miatt nem kell módosítani a már meglévő munkaszerződéseket, de ha régi szerződés tartalmazott olyan kitételeket, amelyek ütköznek az új törvényi szabályozással, azok automatikusan hatályukat vesztik (mintha ott sem lenne).

A leggyakrabban előforduló, figyelmet érdemlő pont a munkavégzés helyének megadása. Abban az esetben, ha eddig a munkaszerződés változó munkavégzési helyet írt elő, ez július 1-től már nem lesz elegendő ahhoz, hogy munkatársaidat székhelyeden vagy telephelyeden kívül rendeld munkára. Ha eddig nem adtál meg konkrét földrajzi területet erre, most szerződésmódosítással kell megtenned ezt. Akkor jársz el helyesen, ha megnevezed a várost, megyét vagy országot, mely területen a céged munkát végez.

2. Változott-e valami a munkaszerződés kötéssel kapcsolatban?

A munkaszerződést továbbra is a munkaviszony megkezdése előtt kell megkötni a munkavállalóval, vagyis a leendő munkatársadnak már a munkába lépés első napja előtt rendelkeznie kell írásos munkaszerződéssel. Azonban lehetőségetek van arra, hogy egy későbbi időpontra kössetek szerződést. Ez esetben fel kell tüntetni a munkaviszony első napját a munkaszerződésben. Ha a szerződésbe nem foglaljátok bele a munkaviszony első napját, akkor az a szerződés dátuma után következő naptári nap lesz. Ez akkor lényeges, ha pénteken írjátok alá a szerződést és az első munkanap a hétfő lenne, de a munkavállaló a hét végén megbetegszik, mert ekkor már a hétvégi betegállománya a Te kontódra ketyeg.

3. Mit kell tartalmaznia egy munkaszerződésnek az új törvény szerint?

Lényegesen kevesebb elemet kell feltétlenül tartalmaznia a szerződésnek, mint eddig. Gyakorlatilag már akkor hatályos a munkaszerződés, ha tartalmazza a felek lényeges adatait, a munkavállaló alapbérét és munkakörét.

Természetesen ennél jóval több, a munkavégzést befolyásoló dologban is megállapodhatsz leendő munkatársaddal, ha arra van szükséged. Gyakorlatilag minden olyan lényeges dolgot bele kell foglalnod a szerződésbe, amely eltér a határozatlan időtartamú, heti 40 órás teljes munkaidős, székhelyen végzett munkavégzéstől.

4.  Érdemes-e a cégemben a netről letöltött, forma munkaszerződést használni?

Ha engem kérdezel, akkor nem. De kiindulási alapnak jók lehetnek, csak nézd meg a dátumot, mikor töltötték fel, nehogy valami régi szabályozásnak megfelelőt használj. Aztán gondold végig, neked mi kellene még bele és alakítsd ki a saját változatodat.

5. Mi az, amit semmiképpen sem javasolt munkaszerződésbe foglalni?

Minden olyan dolgot, aminek megállapítása a munkáltató joga és nem kell megállapodni abban a kérdésben a munkavállalóval.

Ilyen például a munkaidő beosztás kérdése. Ez tipikusan olyan dolog, amely nem való munkaszerződésbe, erről a munkaügyi tájékoztatóban kell a munkáltatónak nyilatkoznia.

A béren kívüli juttatásokat sem tenném a munkaszerződésbe, eljöhet az az idő, amikor esetleg nem tudod biztosítani az étkezési utalványt, mert nem fér bele a bérkeretbe. Igen kellemetlen lenne, ha ehhez a munkavállaló egyetértését kellene kérned.

Minden olyan kérdést, amiben a munkaszerződés keretében állapodsz meg a munkavállalóval, csak a munkaszerződés módosításával tudsz megváltoztatni.

6. Melyek azok a dolgok, amelyeket munkaszerződésbe kell foglalni, ha használni akarom?

Felsorolás szerűen:

  • ha nem a következő naptári naptól akarod a munkaviszonyt megnyitni;
  • ha nem a telephelyeden akarod foglalkoztatni a munkavállalót;
  • ha részmunkaidős munkatársat szeretnél foglalkoztatni, a részmunkaidő heti hosszával;
  • ha határozott időre veszed fel a munkatársat, a munkaviszony végének megjelölésével;
  • ha rugalmas munkaidőt alkalmazol;
  • ha osztott munkaidőt alkalmazol;
  • ha nem tipikus munkavégzést alkalmazol (bedolgozás, távmunka, stb.);
  • ha próbaidőt akarsz kikötni;
  • ha a munkaviszony első évében nem lehet felmondást alkalmazni.

Persze tudom, hogy a Te céged nem olyan, Te egészen más helyzetben vagy, mint mások. Tehát, ha nem találtad meg a választ a benned bujkáló kérdésedre, ne habozz billentyűzetet ragadni, mert csak akkor tudok segíteni, ha tudom, miben vársz segítséget.

Addig is, töltsd le a kitölthető munkaszerződés-mintánkat.

Like, ha tetszett!

Van még sok más jó cikk is, olvastad már?


Viewing all articles
Browse latest Browse all 15